سومین قربانی جاذبه گردشگری استرالیا در سه روز

1395/08/29 ساعت 12:12

در طول چند روز اخیر تاکنون سه توریست در دیواره بزرگ مرجانی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استرالیا جان باخته اند.


به گزارش خبرگزاری ایسنا به نقل از گاردین، جسد یک توریست انگلیسی 60 ساله در حالی در عمق 15 متری کف دریا در منطقه دیواره بزرگ مرجانی استرالیا پیدا شد که این سومین نفری است که در چند روز اخیر در این منطقه فوت کرده بودند.

این مرد انگلیسی روز جمعه برای دومین بار به غواصی در این منطقه رفته بود اما جسد وی در حالی که تجهیزات تنفسی از دهان او جدا شده بود کشف شد و تلاش های تیم پزشکی برای احیای وی به نتیجه نرسید.

روز چهارشنبه نیز دو مرد فرانسوی در حالی که مشغول غواصی بودند در فاصله زمانی کمی از یکدیگر به دلیل سکته جان باختند. در ابتدا گمان می شد این دو توریست فرانسوی به سبب نیش نوعی بسیار خطرناک از عروس دریایی کشته شده اند اما روی بدن آن ها آثاری از گزیدگی دیده نشده است.

«کول مکنزی» از اتحادیه مجریان تور پارک دریایی استرالیا گفت مرگ سه توریست در طول مدت سه روز بی سابقه است و متوسط جهانی مرگ و میر در حین غواصی یک در هر 100 هزار نفر است.

سالانه 4 میلیون گردشگر از دیواره های بزرگ مرجانی بازدید می کنند و به دلیل کاهش ارزش دلار استرالیا امسال رکورد بازدیدکنندگان از این منطقه شکسته شده و فقط تعداد گردشگران داخلی این منطقه 33.5 درصد از مارس سال گذشته رشد داشته است.

صخره های مرجانی به سبب قرار گرفتن در معرض دمای رو به افزایش آب و آلودگی ساقه زنده درون خود را تخلیه می کنند و به همین دلیل سفید می شود. مرجان ها می توانند از پدیده سفید شدن جان سالم به در ببرند اما ار چه مدت زمان و شدت این پدیده بیشتر باشد احتمال مرگ آن ها نیز افزایش می یابد.

گردشگران بین المللی دیواره بزرگ مرجانی و پل بندر سیدنی را به عنوان مهم ترین مقاصد گردشگری در این کشور می شناسند، این در حالیست که دیواره های بزرگ مرجانی به واسطه پدیده سفید شدن صخره ها به یک نگرانی بین المللی تبدیل شده است و تاکنون حدود 22 درصد از کل صخره های مرجانی به رنگ سفید درآمده اند.

دیواره بزرگ مرجانی در سال 1981 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استرالیا محسوب می شود. در حال حاضر میزان مرگ و میر مرجان ها بر اثر سفیدشدن 35 درصد تخمین زده شده است.

تمامی حقوق وب سایت برای ممتاز گشت محفوظ است.