گردشگري غذا در ايران با اين همه خوراکي

1395/08/25 ساعت 14:17

گردشگري غذا يا به قول ايراني ها، شکم گردي يک سبک گردشگري است که سال هاست مورد توجه توريست ها بوده و هر ساله بخش قابل توجهي از توريست ها با هدف تجربه طعم هاي جديد راهي سفر مي شوند اما گردشگري غذا و سلامت در ايران چندان مورد اقبال عمومي نيست و اکثر رستوران ها و سفره خانه ها به عرضه تعداد محدود مشخص غذا اکتفا مي کنند. اين مسئله به قدري مشهود است که توريست هاي خارجي بعد از چند روز حضور در ايران شکايت خود را با گفتن جمله «every day kabab» طرح مي کنند.

پژوهشگران ايراني فعال در زمينه خوراک و غذا معتقدند بيش از 2500 نوع غذا و 109 نوع نوشيدني و انواع نان و شيريني در ايران وجود دارد و با اينکه مکتب آشپزي ايراني يکي از سه مکتب اصلي خوراک در کنار مکاتب آشپزي رومي و چيني است و پهنه وسيع جغرافيايي کشورمان باعث شده که تنوع غذايي زيادي داشته باشيم اما متاسفانه هنوز غذاهاي بومي موجود در کشور را نمي شناسيم و شناختي از اينکه بانوان سرزمين مان چگونه در آشپزخانه هاي شان در طبخ غذا معجزه مي کنند، نداريم.

در واقع يک خانواده بدون توجه به اينکه به کدام نقطه از کشور سفر مي کنند، مي توانند مطمئن باشند که غذاهاي محلي بي نظير و خاطره انگيزي در مقصد انتظارشان را مي کشد اما متاسفانه تاکنون اين ظرفيت عظيم مورد توجه قرار نگرفته و تبديل به يکي از جاذبه هاي گردشگري ايران نشده است.
 

آنطور که کارشناسان مي گويند هزينه غذا حدود يک سوم هزينه هاي سفر گردشگران را در بر مي گيرد بنابراين سرمايه گذاري براي معرفي اين بخش بر سلامت مردم و اقتصاد کشور بي تاثير نيست.

يکي از جاذبه هاي گردشگري در گردشگري غذا، شرکت در جشنواره ها و نمايشگاه هاست. در واقع علاوه بر اينکه گردشگران براي خوردن غذاهاي يک منطقه به آنجا کشيده مي شوند؛ گاهي جاذبه خوردني ها به قدري بالا مي رود که گردشگران به قصد تماشاي نحوه تهيه يک ماده غذايي در يک منطقه حاضر مي شوند؛ نمونه غربي اين مورد پنير فرانسوي و نمونه ايراني اش گلاب گيري کاشان است که گردشگران را به فرانسه و کاشان مي کشاند.

يکي از مکان هاي گردشگري غذا در ايران، استان گيلان با 400 نوع غذا و خوردني محلي و سنتي است که ميان گردشگران داخلي و خارجي شناخته شده است و بر کسي پوشيده نيست که مردم گيلان اهميت زيادي به غذا مي دهند و هر غذايي با مواد اوليه مختلف مزه اي جديد در گيلان دارد؛ مثلا قورمه سبزي گيلاني با مرغ، گوشت و ماهي که هر کدام طرفداران خاص خودش را دارد.

از شمال تا جنوب

گيلان علاوه بر جغرافياي سرسبز و مردم خونگرم، غذاهاي محلي همچون ميرزاقاسمي، مرغ فسنجان يا مرغ لاکو، باقلاخوروش (خورش باقلي)، تورش تره، خوتکافسنجان، کولي، کويي خوروش (خورش کدوحلوايي) سيرقليه و آلومسما دارد که از ميان آنها تنها ميرزاقاسمي شناخته شده است و در برخي رستوران هاي سنتي عرضه مي شود و براي تجربه طعم غذاهاي محلي، حتما بايد به گيلان سفر کنيد.

در جنوب ايران در جزيره قشم و آن خانه هاي محلي با آشپزهاي بومي هم سفره اي با غذاهاي رنگارنگ محلي پهن است که اهل سفر از آن چشم پوشي نمي کنند و گردشگران حتي سري به خانه هاي محلي اين جزيره مي زنند و تجربه طعم هاي جديد غذاهايي همچون خوراک کلمبا، موفلک، خوراک ماهي کباب، زيتون و ده ها نوع غذاي محلي خوشمزه ديگر که با ادويه هاي محلي مخلوط و پخته مي شوند را از دست نمي دهند.
 

در قسمت مرکزي ايران اما عطر «قيمه نثار» در محله هاي قزوين مي پيچد و دل هر گردشگري را آب مي اندازد که از گوشت بره، پياز داغ، رب گوجه فرنگي و پوست پرتقال تهيه و آن را با برنج، زرشک، خلال بادام و پسته و زعفران سرو مي کنند.

در بخش شمالي کشور، چکدرمه و هلي آش از مشهورترين غذاي ترکمن ها است که با دوغ شتر سرو مي شود و براي التيام سل، ناراحتي هاي معده و فشار خون مفيد است و البته استان گلستان به نان هايي همچون بيشمه (ناني شبيه زولبيا و باميه) و بوروک قاتلاما، اکمک، چافاتي و پوسيق نيز شهرت دارد. با اين همه تنوع اگر به غذاهاي دريايي با ته مزه هندي علاقه داريد، مي توانيد در بندر سيراف لذت دوپيازه ميگو را بچشيد يا اگر عاشق کباب هستيد به استان چهار محلا و بختياري سفر کنيد.

قزوين و شکرپلو

«لذيذترين غذا، کهنه ترين پلوهاست که پارسيان آن را شکرپلو ناميده اند!» اين توصيفي است که «نادر ميرزاي قاجار» - شاهزاده قجري علاقه مند به آشپزي – از شيرين پلو ارائه کرده است؛ پلويي که قدمت زيادي در فرهنگ آشپزي ايراني دارد و براي آنها که طعم خوراکي هاي شيرين را مي پسندند، غذايي است بسيار محبوب.

شايد شمار زيادي از مردم سابقه شکرپلو قزوين را هم ندانند اما آنها که اهل شکم گردي هستند حتما از اين غذا لذت برده اند، به هر حال شيرين پلو در ميهماني هاي قزوين جاي ثابتي دارد و سفره ها را رنگين تر مي کند.

کاشان علاوه بر گلاب گيري و نوشيدني هاي سالم گياهي همچون شربت هاي تهيه شده از عرقيات دست ساز که براي سلامت جسم و روح نيز بسيار مفيد است، غذاهاي محلي متنوعي دارد و اين شهر به چلوديزي هاي خوشمزه هم معروف است اما اين تنها غذاي محلي کاشان نيست و غذاهايي نظير شفته سماق (نوعي خوراک گوشت) و آبگوشت هاي متنوع از جمله قيمه ريزه و کوفته ريزه هم دارد که با نان سنگک و دوغ محلي سرو مي شود.

در خوراکي هاي کاشان اما وعده صبحانه از همه مهيج تر، است و تعجبي ندارد اگر سر سفره صبحانه سيب زميني پخته يا پوست يا لوبيا ببينيد.

تره کوهي، فلافل هاي ايلامي، کشکينه و ترخينه و کپه هم از غذاهاي محلي و خوش طعم ايلام است و البته ايلام سبزي خاصي به نام شلم دارد که مخصوص طبخ غذاهايي همچون ترخينه و کشکينه است که در فصل زمستان استفاده مي شوند. بنابراين اگر در زمستان قصد شکم گردي داشتيد حتي سري به ايلام بزنيد.
 
همدان هم يکي از آن شهرهايي است که علاوه بر جاذبه گردشگري تاريخي از ديد گردشگري غذا هم مورد توجه گردشگران است و انواع آش ها و ديزي با خواص درماني را مي توان در اين شهر ميل کرد. يکي از آش هاي معروف همدان آش ترخينه دوغ است که اين آش را در ملاير، ايلام بروجرد و اراک هم مي توانيد امتحان کنيد اما طعم و مزه اش «ترخينه دوغ» همدان را به ندرت مي توان در جاي ديگري تجربه کرد.
 

همدان در عين حال، ديار ترشي ها و مرباهاي عجيب و غريب از پوست پسته، ترب سياه و حتي پوست ليموترش و کدوسمايي است. ترشي گردو هم از ترشي هاي مشهور اين استان است و فلفل و سيرهاي اين منطقه هم که شهرت بسياري دارند. در سفر به اراک هم آبگوشت را که با نام دوذوقه در منوي رستوران ها چشمک مي زند، امتحان کنيد.

خوبي کباب هاي اراک به اين است که کباب ها چشم بين است. جلوي چشم شما بريده و طبخ مي شود، اما طعم خوب کباب زير برنجي بروجرد نيز به امتحانش مي ارزد. گله ريز و سغدو هم از ديگر غذاهاي بروجرد است.

کباب دنده، سيب پلو، شلمين يا آش شلغم، خمار آشي، آش عباسعلي، پرشت و ذورده از غذاهاي محلي کرمانشاه است که محال است آن را در رستوران ها پيدا کنيد و فقط بايد از يک کرمانشاهي بخواهيد تا لذت چشيدن اين طعم را به شما ببخشد. حال و هواي بهار در شيراز جاي آش، حليم، انواع عرقيات معطر مثل بيدمشک و بهارنارنج، شکر پنير، بادام سوخته و مسقطي را نمي گيرد و مي توانيد از شيريني جات فارس سوغاتي همراه خود به شهر و ديارتان ببريد. 

تمامی حقوق وب سایت برای ممتاز گشت محفوظ است.