چرا باید به کشورهای شاد سفر کنیم ؟

1395/08/22 ساعت 09:28

اگر به دنبال مقصدي خوب براي مسافرت هستيد که مناظر زيبايي داشته و مردمانش هم مهربان و دوستانه باشند؟ توصيه مي‌کنيم يکي از پيشنهادهاي ممتازگشت را انتخاب کنيد.
 
هر ساله سازمان ملل متحد کيفيت زندگي شهروندان جهان را از طريق نظرسنجي‌ها و تجزيه و تحليل داده‌ها اندازه‌گيري مي‌کند. از زماني که در سال 2012 گزارش‌گيري رسمي در اين زمينه شروع شده 13 کشور به طور ثابت در قسمت بالايي ليست قرار داشته‌اند.
 چه چيزي باعث شده که اين کشورها شادترين ملل دنيا باشند؟ همه آنها تقريبا داراي يک فرمول مشترک که مشتمل بر يک دولت خوب، حس قوي تعلق به يک جامعه مشترک، احترام به شهروندان، و کيفيت کلي بالاي زندگي.اگر چه در نتايج اين گزارشات، نظر بازديدکنندگان کشورهاي ليست شده پرسيده نمي‌شود اما گردشگران ترجيح مي‌دهند براي انتخاب مقصد سفر از آنها استفاده کنند.
 جان هلي‌ول، يکي از تنظيم‌کنندگان گزارش اين طور توضيح مي‌دهد: ”10 کشور برتر ليست داراي سطح بسيار بالايي از اعتماد عمومي و سخاوتمندي هستند. مردم اين کشورها رفتاري بسيار دوستانه داشته و خدمات بسيار خوبي به مشتريان داده و شخصا معتقدم گزينه‌هاي بسيار عالي براي مسافرت هستند."

در ادامه با 10 کشور برتر شاد دنيا که حتما بايد به آنها سفر کنيد آشنا خواهيم شد.

1- سوئد

سوئد يکي از پنج کشور منطقه اسکانديناوي ( شمال اروپا) است که همواره در بالاي ليست گزارش شادترين ملل دنيا قرار مي‌گيرد؛ علت اين امر  سطح بسيار بالاي رضايت مردم از زندگي است. براي تجربه شادي در اين کشور کافي است کار ساده‌اي مثل رفتن به يک کافي‌شاپ را انجام دهيد: سوئد يکي از 3 مصرف کننده بزرگ قهوه در جهان است.
 حس بسيار قوي تعلق به يک جامعه مشترک در سنتي به اسم Fika به معني ”وقت استراحت” همواره قوي‌تر مي‌شود؛ در اين سنت فرهنگي افراد هر محله عصرها و بعدازظهرها در کافي‌شاپ‌ها به دور هم جمع شده و درباره اخبار روز صحبت کرده و به صرف قهوه، کيک و کلوچه و ... مشغول مي‌شوند. توصيه مي‌کنيم حتما سري به قهوه‌خانه تاريخي Vete-Katten که در سال 1928 ساخته شده است بزنيد؛ شک نکنيد که از مشاهده جمع‌هاي دوستانه مردم که مشغول خوش و بش با يکديگر هستند لذت خواهيد برد.


 

2- استراليا

استراليا از نظر وسعت ششمين کشور بزرگ دنيا محسوب مي‌شود. ميزان آلودگي در اين کشور بسيار پايين بوده، مشارکت مدني در آن بسيار بالاست و مردم آن نسبت به يکديگر فوق‌العاده حساس بوده و روابط بسيار دوستانه‌اي با يکديگر دارند.
 مراسم سنتي کباب‌پزي همه را دور يکديگر جمع مي‌کند؛ در جاهايي مثل اکثر پارک‌هاي ملي، فضاهاي طبيعي و ساير مکان‌هاي مشابه همواره شاهد اجاق‌گازهايي رايگان براي کباب‌پزي هستيد و در بعضي جاها هم شاهد نمونه‌هاي سکه‌اي آنها خواهيد بود.
 اگر در استراليا دوست يا آشنايي نداريد نگران نباشيد، گروه‌هاي مختلفي وجود دارند که به گردشگران کمک مي‌کنند تجربه لذت‌بخشي از سفر به اين کشور داشته باشند. بهتر است قبل از شروع سفر در اينترنت جستجو کرده و اين مراکز را پيدا کنيد و با خدمات موجود و نحوه استفاده از آنها آشنا شده و هماهنگي‌هاي لازم را انجام دهيد.
 

 

3- نيوزيلند

کشور جزيره‌اي نيوزيلند حدود 800 سال است که توسط انسان‌ها اشغال شده است. از کوه‌هاي آبي اين کشور گرفته تا پنگوئن‌هاي وحشي در جنوب جزيره، مناظر بسيار زيبايي براي تغيير روحيه گردشگران در اين بهشت روي دنيا دارد. امروزه اين کشور ميزان بسيار کمي از آلودگي را داشته و به عنوان يکي از متنوع‌ترين زيست‌بو‌م‌هاي دنيا را در خود جاي داده است.
 نيوزيلندي‌ها به اين تنوع زيست ‌بومي افتخار کرده و براي محافظت از آن به سختي تلاش مي‌کنند. بازديد از آتشفشان، منطقه باستاني مائوري و دهانه‌هاي آتشفشاني در پارک‌هاي ملي Tongariro و Whanaguni را فراموش نکنيد.
 

 

4- هلند

شهرونداني که در هلند زندگي مي‌کنند بيشترين فعاليت فيزيکي در جهان را گزارش کرده‌اند. اين کشور به 32 هزار کيلومتر مسير امن دوچرخه‌سواري افتخار مي‌کند و پايتخت اين کشور يعني هلند يکي از شهرهاي دوستدار دوچرخه در دنياست.
 حتما يک دوچرخه کرايه کرده تا شيوه محبوب هلندي‌ها براي رفت‌وآمد را تجربه کنيد. براي اين کار مي‌توانيد يک نقشه از شهر آمستردام را گرفته و به تنهايي به گشت و گذار بپردازيد يا يک راهنماي محلي براي بازديد به خدمت بگيريد.
 

 
 
5- کانادا

کانادا از نظر وسعت دومين کشور بزرگ دنيا محسوب مي‌شود و در قسمت شمالي به مدار شمالگان متصل مي‌شود. در اين کشور بسيار بزرگ مناطق بسيار زيادي براي بازديد وجود داشته  و با فرهنگ‌هاي بسيار متنوعي در آن روبه‌رو خواهيد شد. در بعضي از قسمت‌هاي شمال غرب در کنار بزرگراه قديمي Trans-Canda، بازديدکنندگان مي‌توانند سورتمه‌سواري با سگ‌ها را تجربه کنند.
 البته اگر از علاقه‌مندان پياده‌روي‌هاي طولاني يا کوهنوردي هستيد بازديد از کوهاي ”راکي" در پارک ملي Banff را از دست ندهيد. پارک ملي Banff، با وسعتي نزديک به 6 هزار و 641 کيلومتر، قديمي‌ترين پارک ملي اين کشور محسوب مي‌شود.
 

 
 
6- فنلاند

بهتر نيست نگراني‌هايتان را در يک حمام بخار سنتي فنلاندي بخار کنيد؟ سوناي فنلاندي يکي از قديمي‌ترين سنت‌هاي مردمان اين کشور محسوب مي‌شود. جمعيت کشور 2/5 ميليون نفر است اما در کمال تعجب شاهد 3/3 ميليون سونا در اين فنلاند هستيم. سوناها را در همه جا مي‌توان ديد از جمله در خانه‌هاي کنار درياچه‌ها، ساختمان‌هاي اداري و حتي در پارلمان کشور!
 

 

7- نروژ

اگر قصد مسافرت به نروژ را داريد که به داشتن مناظر طبيعي فوق‌العاده زيبا معروف است، تا جايي که امکان دارد در محل اقامت نمانيد و يکسره به گشت‌وگذار بپردازيد. اگر در حال پياده‌روي در آب‌دره‌هاي باشکوه نروژ هستيد تقريبا هر جايي مي‌توانيد چادر مسافرتي‌تان را به پا کنيد. پيشنهاد مي‌کنيم در تابستان بالا رفتن از کوه اسکالا، يکي از بلندترين کوه‌هاي نروژ را حتما تجربه کنيد.
 

 

8- ايسلند

ايسلند بعد از  رکود اقتصادي سال 2008 همچنان در ليست کشورهاي شاد دنيا باقي ماند و اين امر موجب تعجب بسياري از مردم شد. طبق اظهارات آقاي هلي‌ول، ”رکود اقتصادي موجب نزديک‌تر شدن مردم ايسلند به يکديگر شد" و ضمنا باعث شکل‌گيري عصر جديدي از صنعت توريسم و گردشگري هم در اين کشور شد. شرکت هواپيمايي Iceland Air پروازهايي بسيار ارزان‌قيمتي به اروپا داشته و امکان تمديد رايگان پرواز تا پايتخت کشور يعني ريکياويک هم وجود دارد.
 گردشگران بعد از ورود به کشور شاهد سالن‌هاي بازار بسيار بزرگ و زيبا و استخرهاي شناي روباز در پايتخت خواهند بود و همچنين دسترسي راحت به بسياري از پارک‌هاي ملي هم وجود دارد. اگر به اندازه کافي فرصت داريد، براي مشاهده آتشفشان‌ها، سواحل و مناظره طبيعي زيبا حتما سري به مسير Ring Road بزنيد.
 

 

9- سوئيس

شادترين کشور دنيا در رتبه‌بندي سال 2015 سوئيس بود که به خاطر پيست‌هاي شيب‌دار اسکي، شکلات و از همه مهم‌تر ساعت‌هايش، شهرت جهاني دارد. مناظر طبيعي فوق‌العاده زيباي سوئيس که موجب شده آب‌وهواي بسيار خوب و پاکيزه‌اي  تاثير بسيار زيادي در سلامت شهروندان اين کشور داشته است. اين کشور يکي از پايين‌ترين آمار چاقي افراد را در اروپا داراست. با رفتن به شهر اينترلاکن مي‌توانيد کارهايي مثل کاياک‌سواري، دره‌نوردي و پرواز با پاراگلايدر را در کوه‌هاي سوئيس تجربه کنيد.
 

 

10- دانمارک

اين اولين بار نيست که دانمارک باز هم در صدر ليست شادترين کشورهاي جهان قرار مي‌گيرد. دانمارک خدمات عمومي رايگاني مثل مراقبت‌هاي پزشکي و آموزش را به شهروندان ارائه داده و اين کشور به خاطر روابط بسيار محکم مردم ميان با يکديگر و در کل زندگي اجتماعي بسيار لذت‌بخش آنها در کنار هم افتخار مي‌کند.
 مي‌توانيد از نمايشگاه ميز سلطنتي کريسمس در کپنهاک ديدن فرماييد تا با سنت hygge يا همان دور هم جمع شدن‌هاي دوستانه با خانواده و ساير آشنايان به دور ميز غذا، که در دانمارک بسيار مرسوم است بيشتر آشنا شويد.
 

 

تمامی حقوق وب سایت برای ممتاز گشت محفوظ است.