آکواريوم استانبول، تجربه شگفت انگيز دنياي زير آب

1395/08/19 ساعت 15:15


استانبول براي هرکسي ديدني‌ها و دنياي جذابي دارد و همه مي‌توانند در اين شهر بسته به سليقه و علائق خود، از سفرشان نهايت لذت را ببرند. آکواريم استانبول يکي از جاذبه‌هاي ديدني اين شهر است و اگر به زندگي زير آب علاقه داريد، مي‌توانيد با گشت‌وگذار در آکواريوم استانبول لحظات نابي را در سفر خود تجربه کنيد. با ممتازگشت همراه باشيد تا با با دنياي زير آب استانبول بيشتر آشنا شويد.

آکواريوم استانبول آنقدر ارزش دارد که بخواهيد نصف روز خود را در آن بگذرانيد. حتي اگر دوست داريد در کنار بازديد از بناهاي تاريخي، تجربه‌ي فوق‌العاده جذابي را تجربه کنيد، مي‌توانيد از آکواريوم استانبول ديدن کنيد.

اين مکان يک آکواريوم عمومي است که در آوريل سال 2011 افتتاح شد. آکواريوم استانبول عضو رسمي انجمن جهاني باغ وحش‌ها و آکواريوم‌ها (WAZA) است و در فلوريا (Florya)، سواحل جنوب غربي استانبول، در 5 کيلومتري فرودگاه بينالمللي آتاتورک قرار گرفته است. اتوبان و سيستم حمل‌ونقل راه‌آهن در نزديکي آکواريوم استانبول قرار دارد. 

آکواريوم استانبول با توجه به حجم، تنوع گونه‌هاي ماهي‌ها و فعاليت‌هاي خود در مسير آن، جايگاه ويژه‌اي ميان آکواريوم‌هاي سراسر جهان دارد. بازديدکنندگان يک مسير جغرافيايي را دنبال مي‌کنند که شامل 16 مسير و يک جنگل انبوه است که از درياي سياه به سمت اقيانوس آرام کشيده شده است. اين آکواريوم توسط مشاوران طراحي آکواريوم‌هاي عمومي، در پروژه‌هاي اقيانوس (Ocean Projects) طراحي شده است. تمام موجودات زنده‌اي که در آکواريوم استانبول زندگي مي‌کنند، در نزديک‌ترين شرايط ممکن به شرايط زيستگاه خود نگهداري مي‌شوند.

آکواريوم استانبول در ساختماني 2 طبقه واقع شده است که مساحت آن حدود 22 هزار متر مربع است. در اين مرکز 64 مخزن با ظرفيت 6800متر مربع آب وجود دارد و 15 هزار جانور خشکي و دريايي (بيش از 1500 گونه) در آن زندگي مي‌کنند. مساله‌اي که باعث شده است آکواريوم استانبول به يک آکواريوم منحصربه‌فرد تبديل شود، داشتن 16 بخش مختلف است. در اين آکواريوم بايد مسيري به طول 1/2 کيلومتر را طي کنيد و از يک دريا به اقيانوس برسيد. شما در اين مسير از نزديک شاهد زندگي زير آب خواهيد بود و در مورد ويژگي‌هاي فرهنگي، تاريخي و معماري اطلاعات زيادي را کسب مي‌کنيد که توضيحات آن از طريق صفحه نمايش لمسي، هم به زبان ترکي و هم به زبان انگليسي به همراه تصاوير و مشخصات آن در اختيار شما قرار داده مي‌شود.

با ورود به اين آکواريوم شما مسيرهاي زير را طي خواهيد کرد:

درياي سياه، تنگه‌ي استانبول، تنگه‌ي داردانل، درياي اژه، کانال سوئز، درياي سرخ، گرماي جهاني، درياي مديترانه، تنگه‌ي جبل‌الطارق، شرق اقيانوس اطلس (آزادي، کشتي غرق شده)، ميان اطلسي، غرب اقيانوس اطلس، کانال پاناما، اقيانوس آرام، ناتيلوس (زيردريايي) و جنگل استوايي.

همچنين اين مرکز دو سالن سينماي پنج بعدي دارد و سالن‌هاي 15 نفره، علاوه بر اين که فيلم سه بعدي به نمايش مي‌گذارند، مواردي مانند باد، مه و آب را هم شبيه‌سازي مي‌کنند تا حس فيلم کاملا شبيه به واقعيت شود. قيمت اين ضيافت مجازي براي فيلم اول 7/5 لير (حدود 9500 تومان) و براي فيلم دوم 10 لير (12500تومان) است. اگر همراه خود کودک هم داريد، مي‌توانيد در طول مسير در کافه‌ها و رستوراني که رو به کانال پاناما هستند، استراحت کنيد. 

آکواريوم استانبول همه روزه از ساعت 10 صبح تا 8 شب به روي علاقه‌مندان باز است. هزينه‌ي وروديه‌ي آن هم 42 لير (52500 تومان) براي بزرگسالان، 29 لير (36500 تومان) براي دانش‌آموزان، معلمان و افراد بالاي 65 سال و افراد معلول، 124 لير (155000تومان) براي خانواده‌هاي 4نفره، 99 لير (124000 تومان) براي خانوداه‌هاي 3نفره است و وروديه‌ي کودکان زير2 سال رايگان است. براي گروه‌هايي هم که تعداد آن‌ها حداقل 16 نفر باشد.

فاصله‌ي آکواريوم استانبول تا ميدان تکسيم تقريبا با فاصله‌ي فرودگاه آتاتورک از آن برابر است. شما مي‌توانيد به چند طريق به آکواريوم استانبول برويد:

  • توسط ماشين‌هاي رايگاني که مسافران را به اين آکواريوم مي‌رسانند. اين ماشين‌ها 4ايستگاه اصلي دارند که ميان محله‌‌ي سلطان احمد و تکسيم قرار گرفته‌اند. 
  • توسط اتوبوس. شما مي‌توانيد با سوار شدن به خط 73F از تکسيم به فلوريا برويد و در ايستگاه فلوريا پياده شويد.
  • با قطار. شما بايد از ايستگاه قطار سيرکجي (Sirkeci) در «امينونو» (Eminonu) به «يشيل‌کوي» (Yesilkoy) برويد. در ايستگاه فلوريا پياده شويد و در امتداد جاده‌ي ساحلي و در جهت يشيل‌کوي 800 متر پياده برويد تا به آکواريوم برسيد.


 

تمامی حقوق وب سایت برای ممتاز گشت محفوظ است.