پارک گلخانه در استانبول

1395/08/19 ساعت 09:44

شهر استانبول يکي از مقاصد گردشگري خارجي ايرانيان است و ساليانه تعداد زيادي از هموطنانمان، حتي براي چندمين بار به اين شهر سفر مي‌کنند. اما شايد بيشتر اين گردشگران فقط مکان‌هاي بسيار مشهور و مراکز خرید استانبول و راجع به ديگر جاهاي ديدني اطلاعي نداشته باشند. پارک گلخانه قديمي‌ترين پارک اين شهر است که شايد اطلاعاتي راجع به آن نداشته باشيد. با ممتازگشت همراه باشيد تا با اين پارک زيبا بيشتر آشنا شويد.


استانبول آنقدر جاذبه‌ي گردشگري دارد که شايد پارک‌هاي زيبا و رنگ‌ به رنگ و پر از گل‌هاي خوشبو، زياد به چشم بازديدکنندگان نيايد. اما اين پارک‌ها به نوبه‌ي خود، سهم بزرگي در زيبايي اين شهر دارند. در اين مقاله مي‌خواهيم به معرفي يکي از زيباترين و قديمي‌ترين پارک‌هاي استانبول، به نام «پارک گلخانه» بپردازيم:

پارک گلخانه (Gulhane Park) استانبول يک پارک شهري تاريخي است که در منطقه‌ي «امينونو» اين شهر قرار دارد. اين پارک در مجاورت و زمين‌هاي کاخ توپکایی (Topkapi Palace) واقع شده است. ورودي جنوبي اين پارک يکي از بزرگترين دروازه‌هاي کاخ است. پارک گلخانه قديمي‌ترين و يکي از وسيع‌ترين پارک‌هاي عمومي استانبول است.

پارک گلخانه در گذشته باغ بيروني قصر توپکاپي بود و تنها افراد دربار سلطنتي به آن دسترسي داشتند. در سال 1912 بخش بيروني باغ قصر توپکاپي توسط شهرداري استانبول براي استفاده‌ي مردم، به روي عموم باز شد. در ابتدا پارک فقط شامل منطقه‌ي تفريحي، چند قهوه‌خانه و زمين‌هاي بازي بود و بعدها يک باغ وحش کوچک هم در آن افتتاح کردند. اولين مجسمه‌ي آتاتورک در سال 1928 در اين پارک توسط «Heinrich Krippel» ساخته شد.

اين روزها مردم محلي براي پيک‌نيک به اين پارک مي‌روند و زير درختان زيبا و ميان گل‌هاي بي‌نظيري که کاشته شده، از سمت شمال شرقي پارک در «ست اوستو چاي باغچه‌سي» (Set Ustü Cay Bahçesi)، از چشم‌انداز بي‌نظير بسفر، درياي مرمره و جزاير «پرنس» لذت مي‌برند. اين پارک در طول جشنواره‌ي گل لاله‌ي استانبول فوق‌العاده زيبا و چشم‌نواز مي‌شود. زيباسازي باعث بهبود وضعيت تفرجگاه‌ها و امکانات رفاهي مي‌شود و اين پارک با گل‌کاري‌هاي بسيار زيبا به اين منطقه جلوه‌اي خاص داده است. 

در ماه آوريل لک‌لک‌ها در لانه‌هاي خود، روي درختان بلند چنار تخم مي‌گذارند و جوجه‌هاي خود را بزرگ کرده و تا ماه اوت آنجا مي‌مانند. در بهار گل‌ها در پارک شورش به پا مي‌کنند؛ لاله‌ها، بنفشه‌هاي رنگ به رنگ، گل‌هاي گندم و انواع ديگري از گل‌هاي زيبا که عطرشان فضا را معطر مي‌کند. لشکري از باغبان‌ها هم تا فرا رسيدن تابستان از شکوفه‌هاي گل‌ها محافظت مي‌کنند. درختان بلند اين پارک، سايه‌بان خنکي براي روزهاي گرم تابستان است. در تابستان کيوسک‌هاي اطراف پارک تنقلات، نوشيدني‌هاي خنک و بستني مي‌فروشند و مي‌توانيد با گردش در پارک گلخانه لحظات فوق‌العاده‌اي را تجربه کنيد. 

پارک گلخانه در سال‌هاي اخير تحت بازسازي‌هاي اساسي قرار گرفته است؛ باغ وحش، شهربازي و مکان‌هايي که براي پيک‌نيک بودند حذف شده‌اند. مسيرهاي گردش مرتب شده‌اند و استخر بزرگ به سبک مدرن بازسازي شده است. با حذف سازه‌هاي بتني، پارک دوباره چشم‌انداز طبيعي خود را به دست آورده و درختاني که قدمت آن‌ها به سال 1800 ميلادي بازمي‌گردد، نمايان شده‌اند. طبق تاريخ، نمادي از عشق حماسي سلطان و حرمسراي او بود. امروزه نيز اين پارک، محلي فوق‌العاده براي عاشقان و جوانان است تا در محيطي آرام و زيبا بهترين لحظات زندگي خود را تجربه کنند. 

پارک مسير پياده‌روي بسيار زيبا و طولاني دارد که زير سايه‌ي درختان بلند به دريا مي‌رسد و محلي مناسب براي گشت‌وگذار در تابستان گرم استانبول است. فواره‌ها و حوضچه‌ي ماهي‌ها از جاذبه‌هاي ديگر اين پارک هستند که مي‌توانيد کنار آن‌ها نشسته و آرامش پيدا کنيد. جدا از همه‌ي اين‌ها پارک با چمن‌هاي سرسبز و نيمکت‌هاي چوبي آراسته شده است. به گفته‌ي برخي از بازديدکنندگان، پارک گلخانه الگوي کوچکي از «پارک مرکزي نيويورک» است. دقيقا کمي ماده به دريا در قسمت انتهايي پارک، چند کافي‌شاپ وجود دارد که مي‌توانيد چاي يا قهوه بنوشيد و مناظر زيباي اطراف لذت ببريد. 

تمامی حقوق وب سایت برای ممتاز گشت محفوظ است.