دیدنی های گیلان، زمرد سبز خطه شمال کشور

1397/02/18 ساعت 13:15

بهار، این سرآغاز فصل ها و این نوید دهنده زندگی، وقتی می آید آن چنان سر و صدا به پا می کند که محال است کسی از آمدنش خبردار نشود. شاید از خودپسندی اش باشد این همه سر و صدا و غوغا؛ او می داند که آن قدر زیباست که هر چه ببینی و لمسش کنی باز هم شاید بعد از رفتنش حسرتش به دلت بماند. اما هر چه خودپسند و مغرور باشد، به همان نسبت هم بخشنده و دست و دلباز است. بهار هر چه در چنته دارد را با بخشندگی تمام به انسان ها می بخشد تا آن ها هم از این زیبایی و سر سبزی مستفیض شوند. اما از قدیم می گویند آن چه را بدون زحمت به دست آوری، قدرش را نخواهی دانست... پس طبیعت و بهار هم موهبت هایشان را به همین راحتی ها کف دست انسان نمی گذارند؛ گاه آن را ماهی می کنند و به کف دریا می فرستند و گاهی دیگر این نعمت، گلی زیبا می شود که برای چیدن و رسیدن به آن باید بر خارهای گل فائق آیی. این بار اما این موهبت سخت تر از همیشه به دست خواهد آمد...

حال باری دیگر راهی سفری دلچسب به شمال کشور شده ایم؛ مقصدمان استان گیلان، زمرد سبز خطه شمال کشورمان است، در این مقاله بخشی از زیبایی های گیلان را به تصویر میکشیم با ممتازگشت همراه باشید.

گردنه حیران

گردنه حیران یکی از زیباترین مسیرهای جاده ای ایران است که گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند.
این گردنه در منطقه ای مرزی قرار دارد و با قرار گرفتن در آن در یک سو زیبایی های ایران و در سوی دیگر جنگل های کشور آذربایجان را می بینید.
در این مسیر می توانید از امکانات تفریحی خوبی همچون تله کابین استفاده کنید.

ماسوله

ماسوله شهری تاریخی و توریستی است که همچون یک دهکده به نظر می رسد و به عنوان نمونه ای شاخص از معماری پلکانی در سطح جهانی شناخته می شود.
در این شهر گزینه های بسیاری برای خوشگذرانی پیش رویتان قرار دارد و امکانات مناسب آن به شما اجازه می دهند تا سفر راحت و خوبی را برای خود و همراهانتان رقم بزنید.
ماسوله اولین شهر تاریخی زنده کشور است که نامش در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.
فضای مه آلود ماسوله زبانزد خاص و عام است و طبیعت بهشت‌گونه آن در کنار جلوه های تاریخی و فرهنگی این شهر، زیبایی آن را دو چندان کرده اند.

 قلعه رودخان | بزرگترین قلعه آجری ایران


بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن، بنایی تاریخی در میان درختان سر به فلک کشیده و در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر ارتفاع از سطح دریا خودنمایی می کند. این جاذبه دیدنی با نام قلعه رودخان، دژ رودخان یا قلعه حسامی شناخته می شود عنوان بزرگترین قلعه آجری ایران را به خود اختصاص داده است و در پارک جنگلی قلعه رودخان قرار دارد.

این قلعه متعلق به دوره سلجوقیان است و سفری متفاوت را برای تان رقم می زند که در آن، ناگزیر به پیاده روی نیمه سنگین می شوید و طبیعت گردی و سفری فرهنگی-تاریخی را تجربه می کنید. در سمت راست این قلعه، رودخانه ای به همين نام از شمال به جنوب جریان دارد كه از ارتفاعات سرچشمه می گیرد و حیات را در این فضا ممکن می کند.

دکتر منوچهر ستوده در کتابی با نام "آستارا تا استرآباد" از این قلعه با نام سومین بنا از عجایب هفتگانه گیلان یاد می کند و ویژگی های شگفت انگیز آن را به تصویر می کشد. وی در این باره می گوید:

من تاکنون دژی به عظمت و استحکام قلعه رودخان ندیده ام. تنها دژی که می تواند برابر همان قلعه باشد، قلعه اصطخر فارس است. دژهای خراسان و الموت رودبار و طارم زنجان در مقابل این دژ، بسیار کوچک و ناچیزند و شاید مساحت 10 یا 12 دژ، مساوی اراضی قلعه رودخان باشد

قلعه رودخان ترکیبی از هوشمندی در معماری، ساختار دفاعی و ویژگی‌های استراتژیکی و رزمی است و به همین سبب از تاریخ 30 مرداد سال 1354 با شماره ۱۵۴۹/3 در فهرست آثار ملی ایران  قرار دارد.

 روستای اولسبلنگاه | ییلاق تماشایی ماسال

اولسبلنگاه، روستایی بر فراز شهر ماسال در غرب گیلان است، جایی که مردم ماسال آن را برای ییلاق خود انتخاب کرده اند و هر بهار و تابستان کوچ خود را از شهر، به اینجا می آورند. ییلاق دلفریب اولسبلنگاه، در ارتفاع هزار و 489 متری از سطح دریا، شکل قدیمی خود را حفظ کرده است و در هجوم امروزه سنگ ها و سیمان ها به خانه های روستایی، هنوز با خانه های چوبی و تخته ای و سقف های رنگارنگ دلبری می کند. 

ییلاق اولسبلنگاه که در فاصله حدود 27 کیلومتری شمال غرب شهر ماسال قرار دارد، چشم و چراغ ییلاق های این شهر است و جایگاه ویژه و محبوبی در میان ییلاق های اطراف ماسال دارد.

دلیل نام گذاری

این روستای دلنشین نامش را از زبان تالشی گرفته است که خود از دو واژه اولسا و بلنگاه تشکیل شده و در این زبان به معنی جایگاه بلندی است که بر روی آن درخت ممرز می روید.

تالاب انزلی | جاذبه ای منحصر به فرد


تالاب انزلی یا مرداب انزلی یکی از زیباترین و پرطرفدارترین مقاصد طبیعت گردی در ایران می باشد که مآمن امنی را برای بسیاری از جانوران فراهم کرده است. این تالاب به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص، از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ یک از تالاب‌های ایران قابل مقایسه نیست و از آن به عنوان تالابی منحصر به فرد یاد می شود. تالاب انزلی، بر سر راه رودخانه هایی که به دریای خزر می ریزند قرار دارد و نقش یک تصفیه خانه را برای آنها بازی می کند.

این تالاب از جمله تالاب های طبیعی و آب شیرین کشور می باشد و از جمله زیباترین مناظر آبی منطقه، به شمار می رود. تالاب انزلی میزبان جزایر متعددی است  و دو شهر بندرانزلی و آبکنار در ساحل آن قرار گرفته اند.

ﭘﺎرک ﺟﻨﮕﻠﯽ سراوان | از قدیمی ترین جنگل های ایران


با خروج از شهر رشت و طی کردن حدود ۱۷ کیلومتر در جاده رشت - تهران، یکی از جاذبه های دیدنی استان گیلان خودش را به ما می نمایاند. پارک جنگلی سراوان، از ﻗﺪﯾﻤﯽ ﺗﺮﯾﻦ ﻋﺮﺻﻪ ﻫﺎی ﺟﻨﮕﻠﯽ ﮔﯿﻼن می باشد که مجموعه ای کم نظیر از ﮔﻮﻧﻪ ﻫﺎی ﻣﺘﻨﻮع و نادر ﮔﯿﺎﻫﯽ ، ذﺧﺎﯾﺮ ژﻧﺘﯿﮑﯽ و ﭼﺸﻢ اﻧﺪازﻫﺎی بی نظیری را در خود جای داده است. 
نزدیکی پارک جنگلی سراوان به مرکز استان و مجاورت با جاده سراسری که دسترسی آسان را  فراهم می کند، باعث شده تا این پارک در زمره ی پارک های جنگلی مهم  قرار گیرد و یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری برای شهر رشت محسوب شود.

شیطان کوه ، مقصدی محبوب در لاهیجان


اگر به شرق لاهیجان بنگرید ، شیطان کوه را می توانید ببینید . این کوه زیبا ۶۰ متر ارتفاع دارد و در امتداد سلسله جبال البرز واقع شده است ، از پایین تا بالای این کوه سبز است و این هم حتما تحفه ی لاهیجان برای آن است که هم رنگ با شهر آبا و اجدادی اش شده .

از آن جایی که شیطان کوه در منطقه ای شهری واقع شده است ، همواره به عنوان جاذبه ای زیبا به شمار می رود .

در ابتدای ورود به محوطه شیطان کوه ماشین تان را در همان ابتدای راه پارک کرده و خود را برای گذر از مسیری پوشیده از درختان آماده کنید .

همواره ملودی فرح بخش آب های روان از آبشار  و هارمونی آن با هاله سبز رنگ منطقه ، هوش و حواس تان را می برد . از مسیری پلکانی که با درختان انار و گردو مزین شده بالا می روید تا به بام لاهیجان برسید .

از این بام نمایی از شهر زیبای لاهیجان را می بینید ، در حالی که چتر آبی رنگ آسمان بر روی شیروانی های رنگی  خانه های شهر  سایه افکنده و نور خورشید از لابه لای ابرهای گریزان ، خود را بر شبنم نشسته روی گل برگ گلی در ایوان خانه ای می رساند .

 تله کابین شیطان کوه


مسیر تله كابین لاهیجان ، آسمان راهی است که از میان جنگل می گذرد . بازی مه و ابر است . اما اگر با تله کابین از فراز لاهیجان بگذری دلت را کمی غم می گیرد .

دیگر خانه های با سقف های شیروانی را نمی بینی ، ویلا می بینی و ساختمان های بلند .

این جا کمی با حقیقت های تلخ آشنایت می کنند . 

درخت هایی که تبر خورده اند و جای شان را ویلاها گرفته ، آسمانی که حالا به جای مه کمی دود گرفته و همین طور که در تله کابین نشسته ای به دور دست ها خیره می مانی ...

مسیر آن از از بام سبز به ارتفاعات تاج خروس کشیده شده است و در هر ساعت یک هزار نفر را جا به جا می کند .

 در ارتفاع هزار و ۵۵۰  واقع شده  و دو ایستگاه و  پنج دکل دارد . قرار است در آینده های نه چندان دور رستوران و آلاچیق هم بسازند ، اما کاش دیگر درختی را قطع نکنند 

 استخر شیطان کوه


 در پای شیطان کوه استخری بزرگ به وسعت ۱۷ هکتار وجود دارد که به دستور شاه عباس احداث شده است . طول حاشیه استخر دو کیلومتر است که در کنار بلواری زیبا قرار دارد . استخر دارای جزیره ای زیباست که توسط یک پل به حاشیه جنوبی آن متصل شده است . در این جزیره در واقع رستوارنی با صفا و در محیطی دنج ساخته اند تا میزبان شما باشد . از این رستوارن و چشم انداز بیرون از پنجره های آن می توانید لاهیجان را از نقابی آبی به رنگ استخری که در آن هستید بنگرید .

تمامی حقوق وب سایت برای ممتاز گشت محفوظ است.