آداب و رسوم نوروز در میان اقوام ایرانی

1396/12/23 ساعت 13:50

بانه 

کردها از قدیم برای نوروز مراسم های خاصی داشتند. کوسه گردی یکی از همین مراسم ها می باشد که در روستاهای کردستان رواج دارد. کوسه کسی است که لباس کوسه به تن می کند و باعث خنده و سرگرمی مردم میشود. همچنین رسم است که زنان در شب چهارشنبه سوری، دسته ای از موی فرزندان خود را دور میندازند تا بلاها را دفع کنند. 

ورامین 

از بیست روز مانده به عید، در ورامین سمنو پخت می شود. پختن سمنو حدود ۱۵ ساعت طول می کشد و در کنارش آشی هم بار میگذارند و آن رو خیرات می کنند. یکی دیگر از رسومی که ورامینی ها دارند شال اندازی در شب چهارشنبه سوری است. شال اندازی به این صورت است که رهگذرها، شالی را به داخل خانه ها می اندازند و صاحب خانه چیزی به اندازه ی وسعش، در شال می گذارد که رهگذر آن را به بیرون بکشد. معمولا آن چیزی که در شال پیچیده میشود را شفای بیمار می دانند. از طرفی در نزدیکای عید نون کَسمه می پزند که شبیه به نون تافتونی میباشد که شیرین شده است.

همدان 

در همدان سبزه انداختن خیلی خاص انجام می شود. دانه های سبزه را باید یک آدم مومن خریده باشد. از طرفی قبل از نوروز در کوچه و خیابان قوت خدر نبی یا غذای خضر نبی ، که ترکیبی از نون خشک، گردو، پنیر و شیر، با نوای عید اومده خدر نبی یادت نره فروخته و خورده می شود.

ترکمن صحرا 

در ترکمن صحرا، سپند را نخ می کنند و به نشانه ی برکت بالای در خانه آویزان می کنند. موی پسرها را در چهارشنبه سوری به صورتی که تنها دو طرف گوششان باقی بماند می تراشند. منجوق آتدی انداختن دونه ی منجوق بازی می کنند و روزهای مفرحی را طی می کنند.

میناب 

از آداب نوروزی مردم میناب این است که پیشانی گاو، گوسفند و درب منازلشان را با گل سرخ رنگی می کنند. دخترها و پسرها گل بنفشی به نام بهارکو را به گردن می اندازند. سعی می کنند همه ی غذا ها را تازه بخورند. 

بوشهر 

دربوشهر عید فطر از عید نوروز از اهمیت بیشتری برخوردار است اما سفره ی هفت سین بوشهری ها عجیب می باشد.در سفره های بوشهری ها ماهی، میگو، میوه، مرغ، مربا، ماست و مسقطی دیده می شود. شیرینی های خانگی قراپیچ و بی بی گلی را هم برای پذیرایی از میهمان ها درست می کنند.

قوچان 

یکی از آداب نوروزی مردم قوچان این است که در چهارشنبه سوری، آش هفت رنگ میپزند و می خورند. مهره ای را موقع پختن آش درون آش می اندازند که آن مهره در غذای هرکسی پیدا شود در آن سال برکت و رحمت کسب می کند.

ماسال 

تالشی های ماسال در نوروز حلوای مخصوص عید را می پزند که در گویش تالشی ها به این کار حلباسازی میگویند. همچنین در چهارشنبه سوری خانم ها غذا میپزند و آن را روی ایوان خانه قرار میدهند. آنها ها معتقدند که در این روز باید خانه تمیز باشد زیرا زمانیکه چهارشنبه خاتون سر میزند همه چیز را تمیز و مرتب ببیند. ماسالی ها رسم پریدن از روی آب را دارند و صبح روز چهارشنبه ی قبل از سال نو، ۲۱ بار از روی نهر آب می پرند. یکی از آداب نوروزی جالب مردم ماسال این است که در این شب پاگشای نو داماد را انجام میدهند که به این کار خشابندان می گویند.

شفت 

مراسم عروس گوله یا عروس گولی یا گل عروس، در نقاط مختلف گیلان علی الخصوص روستاهای شفت برگزار می شود که از آداب نوروزی آنها می باشد. این مراسم نمایشی است که در آن سه شخصیت اصلی غول، پیربابو و نازخانم نقش اصلی این نمایش هستند. نقش نازخانم را جوانی که لباس زنانه به تن دارد بازی می کند، پیربابو را هم کسی که خودش را پیر کرده بازی می کند . غول هم مردی است که کلاهی از کاه به سر و لباسی از آن به تن دارد. این نمایش نمادین ستیز سال نو و کهن را به نمایش میگذارد.

تمامی حقوق وب سایت برای ممتاز گشت محفوظ است.