بهترين مقاصد گردشگري در ماه رمضان کدامند؟

1396/03/09 ساعت 13:4

ماه مبارک رمضان يکي از پرفضيلت‌ترين ماه‌هاي قمري است که همه‌ي مسلمانان در اين ماه به روزه‌داري و عبادت خالق خود مي‌پردازند. اما سفر کردن در اين ماه غيرممکن نيست. با ممتازگشت همراه باشيد تا شما را با برترين مقاصد گردشگري در ماه مبارک رمضان آشنا کنيم.


ماه مبارک رمضان زماني است که مسلمانان، روزه گرفته و مستحبات خاصه‌ي اين ماه را به جا مي آورند.  مسلمانان هر کشور و مي‌توان گفت هر منطقه و شهر، سنت‌هاي خاص خود را دارند و حال و هواي معنوي خاصي تمام سرزمين‌هاي اسلامي را فرا مي‌گيرد. سفر در اين ماه تجربه‌اي متفاوت است و مي‌توانيد علاوه بر بازديد از ديدني‌هاي هر کشور يا شهر، با فرهنگ و آداب و رسوم مذهبي آن‌ها در اين ماه مبارک هم آشنا شويد. در اين ماه مي‌توانيد ميهمان مردم محلي شويد و افطار را سر سفره‌ي آن‌ها بنشينيد.

ماه مبارک رمضان، روند زندگي و کار مردم را تحت تاثير قرار داده و در برخي از کشورها حتي دانشگاه‌ها و مدارس نيز تعطيل مي‌شوند. شب‌هاي ماه رمضان معمولا پررونق‌تر از روزهاي آن است و مردم بعد از افطار به کوچه و خيابان مي‌آيند، مغازه‌ها باز مي‌شود و کافه‌ها ميزبان کساني است که با نوشيدني‌ها خنک، خود را براي روزه‌ي روز بعد آماده مي‌کنند. در ادامه ما را همراهي کنيد تا برترين مقاصد گردشگري در ماه مبارک رمضان را به شما معرفي کنيم.

دبي، امارات متحده عربي

دبي در تمامي طول سال يکي از مهم‌ترين مقاصد گردشگري است اما در ماه مبارک رمضان، اين شهر جذاب‌تر از هميشه است. علاوه بر امکانات رفاهي گردشگري که در دبي ارائه مي‌شود، گردشگران در ماه رمضان مي‌توانند در رويدادهايي شرکت کنند که دولت محلي سازمان‌دهي کرده است. اين رويدادها با هدف آموزش و يادآوري معنا و اهميت اين ماه مقدس براي عموم مردم برگزار مي‌شود.
افطار در دبي با صداي توپ اعلام مي‌شود. هتل‌ها معمولا هر روز در وقت افطار مجلس رمضان (چادر عربي) برپا کرده و با پشتي و فرش‌هاي ايراني آن را تزئين مي‌کنند. در اين وعده‌ي غذايي، انواع غذاها سرو مي‌شود که منعکس‌کننده‌ي فرهنگ عربي است. اين غذاها معمولا بعد از برگزاري نماز مغرب سرو مي شود. هريس (غذايي که با گوشت بره و گندم پخته مي‌شود) معمولا در سفره‌ي اعراب دبي ديده مي‌شود. همچنين دبي خدمات بيشتري نسبت به ساير مقاصد به غير مسلمانان و افرادي که روزه نيستند، ارائه مي‌دهد. 

استانبول، ترکيه

شهر باستاني استانبول پايتخت فرهنگ اسلامي در دوران امپراطوري عثماني بود. اين شهر هنوز هم به سنت‌ها و مراسمات ماه مبارک رمضان پاي‌بند است و مثل گذشته آن‌ها را باشکوه برگزار مي‌کند. دولت‌هاي محلي يارانه‌اي را صرف ساخت چادرها و جاهايي در فضاهاي عمومي شهر مي‌کنند تا شب‌ها هنگام اذان و افطار، روزه‌داران و حتي کساني که روزه نيستند، کنار هم روزه‌ي خود را باز کرده و افطار کنند.

همچنين محافل عمومي قرائت قرآن کريم در سطح شهر برگزار مي‌شود. مغازه‌ها باز هستند و خوراکي‌هاي سنتي، کتاب‌هاي مذهبي و زيورآلات مي‌فروشند. بعد از افطار اجراهاي خياباني عروسک‌هاي خيمه شب بازي و رقص محلي سنتي آغاز مي‌شود. علاوه بر اين، ماه مبارک رمضان زمان ايده‌آلي براي بازديد از مسجد کبود استانبول است. از غذاهاي خوشمزه‌اي که در استانبول مي‌توانيد نوش جان کنيد، مي‌توان به سوجوک، يوفکا، کاوورما، سيميت، لاهمعجون، دوروم، ايشلي کوفته، بال (عسل)، کونفه و ... اشاره کرد.

کوالالامپور، مالزي

ماه مبارک رمضان در مالزي مخصوصا به برپايي بازارهاي غذا شهرت دارد که در آن انواع مختلفي از تنقلات سنتي، خوراکي‌ها و دسرهاي مختلف به فروش مي‌رسد. بسياري از اين خوراکي‌ها منحصر به مالزي و نتيجه‌ي تنوع فرهنگي ملي اين کشور است. مردم محلي اغلب به اين بازارها مي‌روند و اين امر سبب شده که گردشگران و کساني که روزه نيستند، علاقه‌ي زيادي براي بازديد از اين بازارها و تعامل با مردم محلي آن پيدا کنند.
گردشگران همچنين همراه با مردم محلي و روزه‌داران، وقت افطار را همچون جشن برگزار مي‌کنند. مردم محلي و خانواده‌ها گردشگران را به مراسمات افطار و جشن‌هاي خود دعوت مي‌کنند. اين جشن‌ها همچنين شامل اجراهاي ويژه مانند رقص‌هاي سنتي نيز مي‌شود. مساجد کوالالامپور، با داشتن معماران مدرن بيشتر، تلفيقي از طراحي سنتي و مدرن است. از خوشمزه‌ترين غذاهايي که در کوالالامپور براي افطار سرو مي‌وشد، مي‌توان به Bubur Lambuk، ناسي داگانگ، ساتاي، ناسي کاندار و ... اشاره کرد.

فاس، مراکش

مدينه‌ي قديمي در شهر فاس يکي ديگر از قطب‌هاي فرهنگ اسلامي است. گردشگران مي‌توانند با قدم زدن در اطراف شهري با ديوارهاي قرون وسطايي، تاريخ و فرهنگ را در ميان زندگي مدرن تجربه کنند. اينجا همچنين قديمي‌ترين دانشگاه جهان، با نام al-Qarawiyyin قرار دارد؛ مساجد متعدد اين شهر نيز مانند دروازه‌اي به فرهنگ غني اسلامي هستند.

افطار زمان مناسبي براي پيوستن به مردم محلي و امتحان کردن غذاهاي سنتي مراکشي براي افطار است که ممکن است از جايي به جاي ديگر متفاوت باشد. بعد از افطار ميدان‌هاي عمومي مملو از خانواده است و موسيقي ملايم و رقص نور هم در برخي مکان‌ها ديده مي‌شود. مانند دبي، اينجا هم براي اعلام آغاز و پايان روزه‌داري، از صداي توپ استفاده مي‌شود. در اين ماه مبارک، مي‌توانيد غذاهايي مثل سلو، چبکيا، سوپ باقلا، تاجين با کوسکوس، ماکودا و پاستيليا براي افطار يا سحر ميل کنيد. 

قاهره، مصر


شهر قاهره جايي است که بسياري از تمدن‌هاي باستاني به يکديگر رسيدند و باعث شدند تلفيقي از ميراث فرهنگي شکل بگيرد. با اين حال در طول ماه مبارک رمضان، مصري‌ها ريشه‌ي فرهنگي اسلامي خود را به نمايش مي‌گذارند و گردشگران فانوس‌هاي جشن رمضان را مي‌بينند که خانه‌ها، رستوران‌ها و خيابان‌هاي قاهره را آراسته است. اين فانوس‌ها به هنگام غروب آفتاب روشن مي‌شوند که نشان از پايان روزه‌داري دارند. و زماني که خورشيد طلوع مي‌کند و مردم در حال آماده شدن براي گرفتن روزه هستند، چراغ فانوس‌ها  خاموش مي‌شود. بعد از افطار، مردم به خيابان‌هاي شهر و فروشگاه‌ها مي‌آيند  و همه جا پرجنب و جوش مي‌شود.

جاذبه هاي گردشگري اصلي قاهره در طول ماه رمضان باز هستند اما اکثر آن‌ها ممکن است به خاطر عيد فطر کمي زودتر بسته شوند. در قاهره نمونه‌هايي از زيباترين معماري‌هاي اسلامي و تاريخي وجود دارد که گردشگران با بازديد از اين بناها، شکوه جشن رمضان را ستايش مي‌کنند. از غذاهايي که مي‌توانيد در ماه رمضان در قاهره نوش جان کنيد، مي‌توان به ماهشي، آتايف و کونفه اشاره کرد. 

تمامی حقوق وب سایت برای ممتاز گشت محفوظ است.