نکاتي درباره سفر به آفريقاي جنوبي (قسمت دوم)

1395/12/01 ساعت 13:54

اگر براي اولين بار به آفريقاي جنوبي سفر مي‌کنيد، اين نکات به شما کمک مي‌کنند، سفري بي‌دغدغه‌تر داشته باشيد. با ممتازگشت همراه باشيد. 


آفریقای جنوبی که با نام رسمي جمهوري آفريقاي جنوبي شناخته مي‌شود، در جنوب قاره‌ي آفريقا و در ساحل دو اقيانوس اطلس و هند قرار دارد. اگر از علاقه‌مندان به طبيعت و حيات وحش باشيد، مطمئنا يکي از بهترين سفرهاي تمام طول زندگي شما، سفر به آفريقاي جنوبي خواهد بود. علاوه بر طبيعت زيبا و حيات وحش منحصربه‌فرد، چيزهاي زيادي براي لذت بردن در آفريقاي جنوبي وجود دارد.(مطالعه قسمت اول)

در اين کشور مي‌توانيد ماجراجويي کنيد و انواع ورزش‌هاي آبي و ورزش‌هاي فضاي باز و ماجراجويانه را دنبال کنيد. در واقع آفريقاي جنوبي به عنوان يکي از مهم‌ترين مقاصد گردشگري براي گردشگري ورزشي و گردشگري ماجراجويانه، شناخته شده است.

وسايل حمل و نقل عمومي
سفرهاي هوايي در داخل آفريقاي جنوبي بسيار رواج دارند و کيفيت قابل قبولي دارند. تقريبا همه‌ي شهرهاي بزرگ اين کشور از طريق خطوط هوايي به هم متصل مي‌شوند. پروازهاي داخلي هزينه‌ي زيادي دارند اما بهترين راه براي سفر در مسيرهاي طولاني در داخل اين کشور هستند.

يکي ديگر از انتخاب‌هايي که براي سفر داخل آفريقاي جنوبي داريد، کرايه‌ي اتومبيل است. هزينه ي کرايه‌ي اتومبيل در اين کشور، منطقي و مناسب است.

از شهرهاي بزرگ به مقصدهاي گوناگون، خطوط اتوبوسراني هم وجود دارد. حتي با اتوبوس به بخش‌هايي از کشورهاي همسايه هم مي‌توانيد سفر کنيد. اتوبوس يکي از ارزان‌ترين شيوه‌هاي سفر در آفريقاي جنوبي است.

سيستم حمل و نقل ريلي آفريقاي جنوبي، Passenger Rail Agency of South Africa (PRASA) نام دارد. قطار هم انتخابي مقرون‌به‌صرفه براي سفر است اما هميشه امن نيست. سيستم حمل و نقل ريلي، بيشتر شهرهاي بزرگ را به هم پيوند مي‌دهد.

يکي ديگر از ارزان‌ترين روش‌ها براي گشت‌و‌گذار در داخل آفريقاي جنوبي، به خصوص وقتي تنها سفر مي‌کنيد، کرايه‌ي دوچرخه است. البته اين روش به دليل ترافيک زياد در شهرها زياد امن نيست اما در مناطق روستايي و حومه‌ي شهر بسيار مفيد است.

واحد پول و هزينه‌هاي سفر
واحد پول آفريقاي جنوبي، رند (Rand) است. يک دلار آمریکا برابر با 11 رند است.  

آفريقاي جنوبي از آنجايي که يک مقصد گردشگري محبوب و پهناور است، امکانات اقامتي متعددي دارد؛ از هتل‌ها و اقامتگاه‌هاي ارزان گرفته تا اقامتگاه‌هاي لوکس. امکانات موجود در هاستل‌ها و مهمان‌خانه‌ها زياد جالب توجه نيستند اما اگر مي‌خواهيد سفري ارزان و مقرون‌به‌صرفه داشته باشيد و اقامتگاه را فقط براي گذراندن شب نياز داشته باشيد، مي‌توانيد از هاستل‌ها و مهمان‌خانه‌ها استفاده کنيد و از کمبود امکانات آنها چشم بپوشيد.

غذا در آفريقاي جنوبي، مقرون‌به‌صرفه است. غذاي خياباني بسيار ارزان است اما بايد نکات بهداشتي را در نظر بگيريد و قبل از غذا خوردن حتما از سلامت آن اطمينان حاصل کنيد. يک غذاي خوب در يک رستوران معمولي بين 50 تا 100 رند براي هر نفر هزينه دارد که اين قيمت با توجه به منو و غذايي که انتخاب مي‌کنيد، متغير است.  

چانه زدن در فروشگاه‌هاي آفريقاي جنوبي رواج ندارد و قيمت‌ها ثابت و مقطوع هستند. جالب است بدانيد که در بعضي از بازارچه‌هاي روباز اين کشور، معامله کالا با کالا همچنان به عنوان يک شيوه از داد و ستد، رواج دارد.

نکات مهم
چهار تا شش هفته قبل از خروج از کشور، واکسن‌هاي لازم براي اين سفر را تزريق کنيد.

تمامي داروهاي مورد نيازتان به همراه نسخه‌ي پزشک را همراه ببريد. بيمه‌ي مسافرتي مناسب تهيه کنيد؛ بيمه‌اي که انواع مشکلات و بيماري‌ها را پوشش دهد. مدارک مرتبط با بيمه و سوابق پزشکي را همراه ببريد.

آفريقاي شمالي به داشتن نرخ بالاي جرم و جنايت مشهور است. بنابراين در سفر به اين کشور مراقب باشيد. توصيه‌هاي امنيتي را جدي بگيريد. محل اقامت و فعاليت‌هاي خود را به يک نفر اطلاع دهيد. به غريبه‌ها اطمينان نکنيد. رايگان‌سواري را فراموش کنيد به خصوص شب‌ها. رايگان‌سواري يا هيچ هايکينگ (hitchhiking) سوار شدن بر خودرو يا کاميون عبوري به قصد سفر و بدون پرداخت کرايه است. مراقب وسايل و اشياي قيمتي خود باشيد. تا جايي که مي‌توانيد شب‌ها به تنهايي سفر نکنيد و در خيابان‌ها پرسه نزنيد به خصوص در مکان‌هايي که نمي‌شناسيد.

رعايت نکات امنيتي به اين معنا نيست که خودتان را کاملا از اهالي دور نگه داريد و به آنها نزديک نشويد. با کمک راهنمايان محلي مي‌توانيد با اهالي شهرها ارتباط برقرار کنيد و رفتار دوستانه‌ي آنها را از نزديک لمس کنيد.

پاسپورت خود را همه جا همراه نبريد و ترجيحا يک کپي از آن در جاي امني مثل هتل نگه داريد.

در سفر نيازي به استفاده از جواهرات گران‌بها نيست. اين کار شما را در معرض ديد و هدف دزدها قرار مي‌دهد.

اگر وسايل گران‌قيمت مثل اسمارت‌فون و دوربين داريد، وقتي آن را لازم نداريد، جايي پنهانش کنيد.

اگر در يک منطقه‌ي حفاظت‌شده‌ي حيات وحش هستيد و خودتان رانندگي مي‌کنيد، قانون محدوديت سرعت را جدي بگيريد و به آن احترام بگذاريد. از ماشين خارج نشويد. در غير اين صورت، اگر با تور سفر مي‌کنيد، به توصيه‌هاي ايمني راهنماي تور به دقت توجه کنيد و آنها را پشت گوش نيندازيد.

به اعتقادات و فرهنگ اهالي احترام بگذاريد و مطلبي را عنوان نکنيد که موجب رنجش خاطر آنها شود.

آفريقاي جنوبي يک مقصد گردشگري منحصربه‌فرد است که شبيه هيچ جاي ديگر در اين دنيا نيست. زبان‌ها، نژادها و فرهنگ‌هاي گوناگون، اين کشور متنوع را تشکيل داده‌اند. بنابراين انتظار داشته باشيد که با فرهنگ‌هاي عجيب و متفاوت روبه‌رو شويد.

در آفريقاي جنوبي، 11 زبان رسمي وجود دارد. اين کشور را به خاطر تنوع فرهنگي که دارد، اغلب با عنوان «ملت رنگين‌کمان» مي‌شناسند. در بيشتر مناطق آفريقا زبان انگليسي رايج است.

اگر در هتل‌هاي چهار ستاره و بالاتر در شهرهاي بزرگ اقامت کنيد، از سيستم تصفيه‌ي کامل آب بهره‌مند مي‌شويد. اما در دل طبيعت، بايد از قرص‌ها يا فيلترهاي تصفيه‌ي آب استفاده کنيد تا بتوانيد آب موجود در دسترس را به آب قابل شرب تبديل کنيد. آب معدني هم در بيشتر جاها قابل خريداري است. ايستگاه‌هاي تصفيه آب هم در مکان‌هاي عمومي وجود دارد که مي‌توانيد يک بطري همراه داشته باشيد و از آنها استفاده کنيد.

اگر مي‌خواهيد سفري مسئولانه به آفريقاي جنوبي داشته باشيد، به محيط زيست احترام بگذاريد، به حيوانات آزار نرسانيد و تا جايي که مي‌توانيد از محصولات محلي استفاده کنيد. از راهنمايان تور محلي بهره ببريد و تا جايي که امکان دارد در مکان‌هايي اقامت کنيد که توسط اهالي اداره مي‌شوند.

تمامی حقوق وب سایت برای ممتاز گشت محفوظ است.