زيباترين شهرها و روستاهاي تاريخي دنيا که هنوز مسکوني هستند (قسمت دوم)

1395/11/20 ساعت 13:41

امروزه بسياري از افراد در شهرهاي کوچک و بزرگ زندگي مي‌کنند و از زندگي آرام روستايي فاصله گرفته‌اند. با وجود اين، بسياري از شهرنشينان و ساکنان شهرهاي بزرگ و شلوغ دنيا، دوست دارند چند روزي را در يک شهر يا روستاي آرام بگذرانند و زندگي به دور از آلودگي و شلوغي را تجربه کنند. البته براي همه اين امکان وجود ندارد که شهر خود را ترک کنند اما به عنوان مقصد سفر مي‌توان يکي از شهرها و روستاهاي کوچک و آرام دنيا را انتخاب کرد که با وجود اينکه بسيار قديمي هستند، هنوز افرادي در آن سکونت دارند. در قسمت قبلي مقاله با تعدادي از اين شهرها و دهکده‌هاي تاريخي آشنا شديم. اين فهرست را در ادامه دنبال کنيد.(مطالعه قسمت اول)

از (Eze)، فرانسه

اين دهکده کوچک و زيبا در صخره‌هاي مشرف به ريويراي فرانسه، خط ساحلي جنوب شرقي فرانسه، بر کناره‌ي درياي مديترانه قرار دارد. اين دهکده در حدود 2000 سال پيش از ميلاد مسيح بنا شده است و به خاطر بناهاي قرون وسطايي زيبا و چشم‌اندازهاي جذابي که رو به دريا دارد، به عنوان يک مقصد گردشگري محبوب در سراسر دنيا مشهور است. اين دهکده در حال حاضر در حدود 3000 نفر جمعيت دارد.

جاذبه هاي گردشگري اصلي از، همين بخش تاريخي است اما تعدادي گالري و فروشگاه و راه‌هاي پر پيچ و خم کوهستاني، به جذابيت آن افزوده است. باغ گياه‌شناسي از (Jardin Exotique d’Eze) يک باغ کاکتوس در بلندترين نقطه‌ي اين دهکده و يکي ديگر از جاذبه‌هاي گردشگري آن است. دهکده در طول روز بسيار شلوغ مي‌شود بنابراين اگر دنبال يک گشت و گذار آرام و دور از سيل جمعيت گردشگران هستيد، صبح زود يا غروب، زمان مناسبي است. البته بهتر است که شب را در اين دهکده اقامت کنيد.

اويا (Oia)، يونان

اين شهر کوچک در ناحيه‌ي درياي اژه‌ي جنوبي قرار دارد. اين جزيره ي يوناني اولين بار در قرن سيزدهم به عنوان محل سکونت انتخاب شد و اکنون جمعيتي در حدود 1500 نفر دارد. نام قديم اين شهر، آپانو مريا (Apano Meria) بوده است و اکنون بسياري از اهالي هنوز آن را پانو مريا مي‌نامند. اواخر قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم، دوران اوج اين شهر بود. بخشي از اين شهر در زلزله‌ي سال 1956، تخريب شد. خانه‌هايي با ديوارهاي سفيد رنگ، کوچه‌هاي باريک و کليساهايي با بام آبي‌رنگ از مشخصه‌هاي اين شهر ديدني هستند. يک موزه‌ي تاريخچه‌ي نيروي دريايي هم در اين شهر وجود دارد.

هال‌اشتات (Hallstatt)، اتريش

اين دهکده‌ي ديدني در منطقه‌ي کوهستاني Salzkammergut قرار دارد. اين دهکده در نزديکي مرز آلمان واقع شده و همه‌ي زيبايي‌هاي يک دهکده‌ي کوهستاني و تاريخي را در خود دارد. بناهاي تاريخي قرن شانزدهمي و درياچه‌‌ي ديدني اين دهکده، زيبايي آن را دوچندان کرده است. هال‌اشتات به همراه داخ‌اشتاين و سالزکامرگوت داخلي، به عنوان ميراث جهاني يونسکو انتخاب شده‌اند. با توجه به نتايج جستجوهاي باستان‌شناسي، بقايايي از انسان‌هاي اوليه و ابزارهاي آنها در اين منطقه يافت شده است که قدمت آنها به دوران آهن باز مي‌گردد. اين دوره‌ي تاريخي از عصر آهن را به همين دليل فرهنگ هال‌اشتات نام‌گذاري کرده‌اند.

در اين دهکده‌ي تاريخي و ديدني علاوه بر آثار تاريخي و ديدني‌هاي فرهنگي، تفريحات ديگري مانند سورتمه‌سواري و اسکي هم وجود دارد. زيورآلات دست‌ساز، نمونه‌اي از سوغاتي‌هاي بي‌نظيري هستند که مي‌توانيد از هال‌اشتات به خانه ببريد. قايق‌سواري در درياچه، يکي ديگر از تفريحات به‌ياد‌ماندني در اين دهکده است.

Vlkolinec، اسلواکي

اين دهکده‌‌ي زيبا که بيشتر ساختمان‌ها و سازه‌هاي آن چوبي است، در قرن چهاردهم ميلادي تاسيس شده است. اين سازه‌ها که با رنگ‌هاي روشن و جذاب، رنگ‌آميزي شده‌اند، زيبايي اين دهکده را دوچندان کرده‌اند. اين دهکده در سال 1997، به عنوان يکي از ميراث جهاني يونسکو، برگزيده شده است. اين دهکده يکي از کامل‌ترين و بکرترين نمونه‌هاي معماري محلي منطقه‌ي کوه‌هاي کارپات است. اين دهکده از 45 خانه‌ي چوبي الواري تشکيل شده که هر کدام دو يا سه اتاق دارند. يک برج ناقوس کليساي چوبي از قرن هجدهم و يک کليساي کوچک باروک در دهکده وجود دارد. خانه‌هاي شماره 16 و17 به موزه‌ي مردم‌شناسي تبديل شده‌اند.

بيبوري (Bibury)، انگلستان

اين دهکده‌‌ي زيبا که به خاطر کلبه‌هاي سنگي قرن هفدهمي‌اش در ميان گردشگران محبوب است، در نزديکي Bristol Channel واقع شده است. تصويري از اين دهکده در جلد داخلي پاسپورت بريتانيا ديده مي‌شود. ساختمان‌هاي تاريخي، سبک زندگي روستايي و چاي‌خانه‌هاي سنتي، از جذابيت‌هاي اين دهکده‌ي ديدني هستند. کلبه‌هاي عسلي رنگ با بام‌هاي شيب‌دار، زيبايي‌ اين روستا را دوچندان کرده‌اند. بزرگ‌ترين بناي اين دهکده، ساختمان Bibury Court است که در سال 1633 ساخته شده و پيش از اين کاربري هتل داشته است. اين هتل اکنون تعطيل شده است. تنها هتل بيبوري، هتل قو است که مشرف به رود Coln قرار دارد.

رئين (Reine)، نروژ

اين دهکده‌ي ماهيگيري در سال 1743، پايه‌گذاري شده است. جمعيت فعلي اين روستا بالاي 300 نفر است. در فصل زمستان بسياري از گردشگران براي رصد شفق‌هاي قطبي به اين روستا سفر مي‌کنند. دهکده‌ي رئين در جزيره‌ي Moskenesoya در مجمع‌الجزاير لوفوتن (Lofoten) و بالاي مدار شمالگان و 300 کيلومتري جنوب غربي شهر ترومسو (Tromso) قرار دارد. اين دهکده از سال 1743 به يک مرکز تجاري تبديل شده است اما امروزه گردشگري بيش از هر صنعت ديگري در اين روستا اهميت دارد. با وجود اينکه روستا در مکاني تقريبا دورافتاده قرار دارد، سالانه هزاران نفر از آن بازديد مي‌کند.

علاوه بر تماشاي شفق‌هاي قطبي که يکي از محبوب‌ترين جاذبه‌هاي اين روستا است، بسياري از گردشگران براي انجام فعاليت‌هاي تفريحي متنوعي چون قايق‌سواري، دوچرخه‌سواري و اسکي اين روستا را انتخاب مي‌کنند. بسياري از خانه‌هاي قديمي ماهيگيري، امروزه به مراکز اقامتي براي گردشگران تبديل شده‌اند.

اگر براي تماشاي شفق‌هاي قطبي و عکاسي از اين پديده‌ي طبيعي شگفت‌انگيز برنامه‌ريزي مي‌کنيد، بهترين زمان از ماه سپتامبر تا آوريل است. در اين مدت، شانس ديدن شفق‌هاي قطبي افزايش پيدا مي‌کند

تمامی حقوق وب سایت برای ممتاز گشت محفوظ است.